I. Nowogródek
Nowogródek, 30-tysięczne miasteczko na Białorusi obchodziło niedawno 970 rocznicę istnienia. Nie brak tu polskich akcentów. Jednym z nich był w roku 1422 ślub Władysława Jagiełły z księżniczką litewską Sonią Holsztańską, późniejszą królową Zofią. W tym samym dawnym kościele farnym - obecnie świątynia rektoralna Przemienienia Pańskiego - dnia 12 lutego 1799 r. ochrzczono dziecię imieniem Adam Bernard, drugie z pięciu synów Mikołaja i Barbary Mickiewiczów.
Nowogródek, mimo że jest miejscem kojarzonym z naszym wieszczem, nie jest pewnym miejscem jego narodzin (możliwe, że miało to miejsce w pobliskiej wsi Zaosie). W samym Nowogródku miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem można znaleźć jeszcze kilka. Niedaleko Góry Zamkowej znajduje się kopiec Mickiewicza usypany w latach międzywojennych. Idąc do kopca mija się wystawiony w 1992 r. Pomnik wieszcza. Po przeciwnej stronie rynku znajduje się niewielki park, a w środku między drzewami skrywa się parterowy budynek z dwukolumnowym gankiem. |

To dawny dworek Mickiewiczów zaadaptowany w 1938 r. na muzeum Adama Mickiewicza. Niedaleko Nowogródka rozciąga się Jezioro Świteź rozsławione w „Balladach i romansach” i dawny majątek Tuchanowicza, gdzie mieszkała Maryla Wereszczakówna – młodzieńcza miłość poety.